ABD başkanlık seçimlerinde büyük gün: Gözler Süper Salı sonuçlarında

ABD’de 5 Kasım’daki başkanlık seçimleri öncesi ön seçimlerin en heyecanlı günü yaşanıyor.

16 eyalette ve bir bölgede seçmen, başkanlık yarışının en kritik günlerinden biri kabul edilen Süper Salı için bugün destekledikleri adaya oy verecek. Süper Salı ön seçimlerinin ardından başkan adaylarının durumunun netlik kazanması bekleniyor.

Toplamda 865 Cumhuriyetçi ve 1420 Demokrat delegenin katıldığı seçimde yarışanların, başkan adaylığını garantilemek için oyların üçte ikisinden fazlasını alması gerekiyor.

BIDEN VE TRUMP İÇİN KRİTİK SINAV

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Süper Salı’da, geçen hafta başkent Washington D.C.’deki ön seçimde ilk galibiyetini alan Cumhuriyetçi rakibi Nikki Haley’i saf dışı bırakmaya çalışacak. Başkan Joe Biden’ın ise şu ana dek hiç delege kazanamayan Demokrat Partili rakipleri Dean Phillips ve Marianne Williamson’a karşı rahat bir galibiyet alması bekleniyor.

Süper Salı’nın düzenleneceği ABD eyaletleri şöyle: Alabama, Alaska, Arkansas, California, Colorado, Maine, Massachusetts, Minnesota, Kuzey Carolina, Oklahoma, Tennessee, Teksas, Utah, Vermont ve Virginia. Demokratlar ayrıca Iowa’da ve Amerikan Samoa’sı bölgesinde seçime gidecek.

Süper Salı’da özellikle California, Teksas ve Virginia eyaletlerindeki sonuçlar merakla bekleniyor.

İlk sonuçların Türkiye saatiyle bu gece gelmesi bekleniyor.

ABD’de ön seçim süreci haziran ayına kadar sürecek. Ağustos ayında ise ABD’de başkan adayları resmi olarak açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x